2 Obserwatorzy
8 Obserwuję
Savanna

Savanna

Duma i wyprzedzenie.

Duma i uprzedzenie - Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Jane Austen

,,Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.”

,,Duma i uprzedzenie"- klasyk, który każdy zna, każdy oglądał, ale nie każdy czytał.
Po książkę chciałam sięgnąć w dalekiej przyszłości, gdy już przebrnę przez wszystkie kryminały Cobena, powieści Sparksa oraz kilka młodzieżówek. Jednak los chciał inaczej - zostałam wystawiona do wiatru, także musiałam pocieszyć się, zachodząc do księgarni Matras. Powędrowałam do pierwszego lepszego regału z literaturą piękną i tam też natknęłam się na dzieło Jane Austen. Była przestępnej cenie, dlatego bez zastanowienia wpadła w moje szpony.

Przenieśmy się do XVIII wiecznej Anglii, gdzie Twoje zamążpójście jest stawiane nader twoja uczucia i Twoje sprzeciwienia. Posag, który otrzymasz po ślubie jest niewielki, także niewielu dżentelmenów, oficerów, duchownych zwraca na Ciebie uwagę.

,,Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony"

Hrabstwo Hertfordshire zamieszkuje rodzina Bennetów. Spokojne i ustatkowane życie rodziny przerywa przeprowadzka do hrabstwa zamożnego kawalera Charlesa Bingleya. Głowa rodziny, Pan Bennet, udaje się do nowo przybyłego mężczyzny, aby powitać go w sąsiedztwie. Pani Bennet ma nadzieję i snuje plany, że jedna z jej pięciu córek zwróci uwagę kawalera. Nowy sąsiad organizuje bal, na który zaprosił całą rodzinę Bennetów oraz najbliższe sąsiedztwo. Podczas balu zainteresowanie Charlesa zyskuje Jane, najstarsza córka Pana Benneta. W tym samym czasie, gdy Jane tańczy z Charlesem, jej młodsza siostra Elżbieta zostaje chłodno potraktowana przez przyjaciela Bingleya, zamożnego Pana Darcy'ego. Reszta córek Benneta ugania się za oficerami, którzy przybyli na bal. Jak potoczą się losy córek Bennetów? Co ukrywa tajemniczy i cyniczny Pan Darcy?

„Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.”

Mimo, że całość bardzo przypadła mi do gustu, to miałam chwile, w których chciałam książce powyrywać stronice, czyli uczynić najgorsze zło. Głupota oraz chciwość pani Bennet przerastała najbardziej komercyjnych polityków. Nigdy nie pojmę, jak można by pustą istotą, która wydałaby swoją córkę za pierwszego lepszego kawalera, który przekroczy próg jej domu. Pan Bennet też ma sporo za uszami, ponieważ faworyzując dwie córki - Jane i Elżbietę, robi krzywdę reszcie córek mówiąc, że są głupie i nic nie warte (po części podzielam jego zdanie, ale czy taka była wtedy rola ojca? ). Równie często myślałam o tym, aby stworzyć teleport XXI wieku i przeteleportować się do XVIII wieku, i wyciągnąć stamtąd siostry Jane, Lydie oraz Kitty, których brak inteligencji dobił do poziomu level hard.
Moją sympatię zdobył Darcy, który stał się już na początku powieści czarnym konikiem. Jako, że mam małą słabość do inteligentnych czarnych charakterów, padło na niego.

„Ostatecznie żyjemy po to, aby zapewniać rozrywkę sąsiadom i sami ich wyśmiewać.”

Do fabuły nie mam zarzutów, bardzo mi się podoba. Przemyślenia pisarki na temat pieniędzy, przebiegłości, dumy, uprzedzeń oraz nieszczerych przyjaciół są jak najbardziej ponad czasowe. Polecam przeczytać osobą, które jeszcze tego nie zrobiły.

W chwili obecnej zostaje mi tylko obejrzenie ekranizacji książki z 2005 roku, oraz przeczytanie kolejnych książek Jane Austen.